По објавените ревизорски извештаи за финансиското работење на општините Боговиње, Македонски Брод, Ѓорче Петров, Неготино, Кисела Вода како и извештаите за менаџирање со државното земјиште во општините Битола, Илинден, Петровец, Центар, “Порталб” ги објавува и последните достапни наоди за работењето на општините Велес и Чашка. Се користат билоборди а не...
Интегралниот текст од соопштението на Алијанса за Албанците ви го пренесеуваме во целост: „Деновиве кога е јасно дека немаме датум за отпочнување преговори со ЕУ и кога е јасно дека причината е неспроведувањето на реформите од страна на актуелната влада, се случи уште еден скандал и како и обично никој...
Министерството за здравство, секоја година изготвува посебна програма за организирање и унапредување на крводарителството во државата. За оваа 2019 година, програмата изнесува вкупно 25 милиони денари и зголемена е за 10 милиони денари, во однос на минатата година. Во рамки на оваа програма, опфатени се активности кои ги реализира Црвениот...
Ние се наоѓаме под дејство на многу топол медитерански воздух, што денес придонесе да имаме тропски топол, спарен и тежок ден. Исто така она што беше актуелно исто така е тоа што денес попладнево некои подрачја добија и локална нестабилност со дожд и грмежи, а забележана беше и појавата...
Претседателката на Советот на Општина Аеродром, Ивана Цветковска, денеска оствари средба со дел од учесниците на меѓународниот фолклорен фестивал „Св. Троица“, што се одржува од 13 до 17 јуни во Долно Лисиче. Цветковска на учесниците им посака пријатен престој во нашата Општина и успешни настапи на фестивалот. Петтиот по ред...
Големо невреме ја зафати Крива Паланка. Градот беше со големина на орев и оштети многу автомобили и обијекти. The post Град со големина на орев: Погледнете каков хорор преживеаа жителите на Крива Паланка (Видео) appeared first on Бизнис Вести.
Многу внимателно го прочитавме соопштението издадено од германската канцеларка г-ѓа Ангела Меркел по состанокот со премиерот на РСМ, Зоран Заев и не видовме ветување за датум за отворање на преговори помеѓу ЕУ со РСМ. Дури немаше ни заедничка прес-конференција, нешто што е вообичаено за состаноци од такво ниво, соопшуваат...
Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија – САДУ, при Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС реагира на јавната изјава на Премиерот на РС Македонија кој што рече дека ќе се намалат вработените во јавниот сектор преку трансфер во приватниот сектор, каде што ќе бидат субвенционирани...
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во април 2019 година, во однос на април 2018 година, изнесува 117.3. Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во април 2019 година, во однос на април 2018 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија...
Според податоците на Државниот завод за статистика, во Република Северна Македонија, бројот на умрените лица е намален за 2.9% во однос на претходната година и изнесува 19 727 умрени лица. Поголем број се од машки пол и тоа 10 339 или 52.4% од вкупно умрените лица. Бројот на умрените...