Триесетина минути по полоќ во Полициската станица Кочани, 30-годишна жена од Кочани пријавила дека во периодот од 01.05.2019 до 14.06.2019 година била принудена на сексуален однос.
На автопатот Гевгелија-Скопје, вчера околу 3.50 часот, во близина на клучка „Прдејци“, автомобил „БМВ X5“ не застанало на знак за запирање од полицијата. Полициските службеници со службено возило го стигнале наведеното возило и во него биле пронајдени 10 мигранти од Пакистан кои биле пренесени во полициска станица за понатамошна постапка....
Оваа недела две големи и тешки трагедии се случија во Скопје и една во Битола.
Седумдесетидеветгодишна прилепчанка пријавила дека во дворот пронашла неексплодирана граната. Полициски службеници излегле на местото, а пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување констатирал дека се работи за минофрлачка граната од 75мм, која потекнува од Првата светска војна. Гранатата била подигната за понатамошна постапка. Текстот Во Прилеп пронајдена минофрлачка граната од...
Во 22.55 часот на крстосницата од улиците „Војдан Чернодрински“, „Славеј Планина“ и „Кримска“ во Скопје, патничко возило „Фиат Пунто“ со скопски регистарски ознаки, управувано од 19-годишниот И.Б. од Скопје, удрило во пешаците А.Ш.(44) и Х.Ш.(18), двајцата од Скопје.
Во 16.10 часот во хотел во Струмица, врз основа на барање од Интерпол, од слобода бил лишен бугарски државјанин.
Деветнаесет годишен скопјанец синоќа околу 22.55 часот на крстосницата од улиците „Војдан Чернодрински“, „Славеј Планина“ и „Кримска“ во Скопје, со автомобил „Фиат Пунто“, удри во пешаците А.Ш.(44) и Х.Ш.(18), двајцата од Скопје. Притоа, едниот се здобил со тешки телесни повреди, а другиот со телесни повреди. Со возило на Итна...
Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената се здобила со тешки повреди и била пренесена на лекување во Ургентен центар при комплекс клиники „Мајка Тереза“. Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје.                                          Текстот Мотоциклист удри во...
СВР Скопје поднесе кривичнa пријавa против 52-годишниот Д.А. од селото Студеничани, скопско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“.
Тешко повреден 24-годишен мотоциклист од Кавадарци во сообраќајна несреќа што се случи ноќеска на регионалниот пат Кавадарци-Мушов Гроб. Несреќата се случил помеѓу автомобил „КИА“ и мотоцикл „Сузуки 750“. Во несреќата повреден е и 20-годишен сопатник на мотоциклот од Кавадарци. Возачот на мотоциклот со тешки телесни повреди бил однесен во...