Интервју со Бранимир Јовановиќ, екс советник на министерот за финансии: Говориме за функционирањето на Анѓушев како бизнисмен и вицепремиер, за корупцијата која го нагризува општеството и за соработката со премиерот Заев.
Интервју со Славчо Димитров – Коалиција Маргини и куратор на Скопската недела на гордоста: Говориме за борбата за права и слободи на ЛГБТИ заедницата која се уште трае, за прогоните и насилството кои дури и оваа власт не ги решава, како и за претстојната Парада на гордоста на 29...
5Г технологијата како петта генерација на мобилна мрежна технологија која обезбедува широкопојасен пристап, го подели светот. Иако станува збор за вистинска револуција која ја носи компјутеризираната иднина и го обликува новиот свет, од друга страна се противниците- нивните стравувањата се базираат токму врз одредени сознанија за штетноста која ја...
Светот алармантно почна да потонува во пластика, загушувајќи ја Планетата. Бројките на годишно ниво  доволно говорат за состојбата со која сме соочени- Европјаните создаваат 25 милиони тони пластичен отпад- пластика претставуваат повеќе од 80% од морските отпадоци се закана за преживување на животинскиот и растителниот свет, и оттука и...
Пред четириесет години УНЕСКО го зеде под своја заштита целиот Охридски регион- 1979 година најпрво е запишано како светско наследство, заради  своите природни вредности, за една година подоцна, се додаваат и културните (http://whc.unesco.org/en/list/99/), со што се заокружува повластениот и респектабилен статус. Но, после помалку од 30 години, Македонија започнува да...
Интервју на НОВА со Радмила Шеќеринска, министерка за одбрана: Зошто СДСМ чекаше две години за да признае дека се потребни смени на функционерите, кој е одговорот за непотизмот, партиската администрација, зошто Сваровски судството се уште ги диктира процесите на Владата на Заев.          
Дали оваа Влада е свесна за застрашувачките анализи на последиците од загадување на воздухот? Дали има намера да ги промени поразителните бројки на земјава, која се наоѓа до години на врвот во светските листи по загадување на воздухот, какви мерки презема овие пролетни месеци?  Дали летово на масата власта...
Снежана Димова, мајка на 27 годишниот Григор кој боледува од  цистична фиброза бара да се преземат итни  мерки за негово лекување поради опасната бактерија која се надоврзала на основната болест и  чиј генотип е откриен во Клиниката Голник во Словенија. Тој во моментот е единствениот  пациент со оваа бактерија...
Јасмина Голубовска, дел од иницијативата на Шарената револуција, во интервју за НОВА говори за денеска доставените барања до претседателските кандидати Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова – да одговорат на сите прашања на граѓаните, пред тие да излезат на гласање во вториот круг од претседателски избори.  
Дебата со Петар Богојевски, реформско крило на ВМРО-ДПМНЕ и новинарот Зоран Димитровски- гл.и одг. уредник на Фокус- нивни предвидувања за вториот круг претседателски избори, како и анализа на дебаклот на првиот круг- кој го почувствуваа двете најголеми партии- СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.