За два дена цената на златото имаше рекорд поради Брегзит, односно одлуката на Британија да си замине од Европската Унија. За само еден ден тогаш цената скокнала за 10%....
Според “Извештајот за инвестициите во светот за 2019 година“ на Конференцијата на ОН на трговија и развој (UNCTAD’s World Investment Report 2019)-Најголем раст на инвестициите на Западниот Балкан забележала Северна...
Aгенцијата Фич го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување на кредитниот рејтинг на нашата земја после 13 години, истакна...
На Фејсбук започна да кружи мапа со листа на многу компании и брендови што некогаш се произведувале на територијата на поранешна Југославија.Некои фирми и производи сè уште постојат,...
Ќе се отвори нова регионална канцеларија на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).Ќе биде тоа канцеларија на резидентен претставник за зајакнување на односите со Албанија, Косово, Црна Гора и Република...
Државата ќе им плаќа на нафтените трговци по 2,5 евра по тон на нафтените трговци кои ќе ја складираат нафтата што како резерва и припаѓа на Дирекцијата за...
Фолксваген го процени својот бизнис во секторот на тешки камиони на дури 18,6 милијарди долари во рамки на планираните иницијални јавни понуди (IPO).Како што пренесе Блумберг, акциите на компанијата...
Претседателот на Комисијата за енергетска регулација Марко Бислимовски ја поддржува идејата Македонија да се вклучи во изградбата на нуклеарната централа "Белене", пишува МИА, пренесуваат и бугарските медиуми. Бислимовски посочува...
Цените на нафтата скокнаа за четири отсто по нападот врз танкерите.Цените денеска на меѓународните пазари скокнаа за четири отсто поради стравувањата по нападот врз два танкера во Оманскиот...
Амазон скокна од третото место на прво и го засени Гугл кој се лизна од првото на трето место, додека Епл го задржа второто место на листата највредни...