Бесир Алили од Македонија е нов европски кадетски шампион во борење, тој во финалето во Фиренца, Италија, беше подобар со 7-6 од Харутиан Хованисјан од Ерменија. По подолг период македонски борач доаѓа до златен медал во оваа конуренција (категорија до 48 килограми). На неговиот пат кон овој златен медал мораше да...
Никола Ѓоргиев, капитенот на македонската одбојкарска репрезентација и воедно најдобар наш одбојкар се реши во новата сезона повторно да се врати во Европа откако потпиша за Фридрихсшафен од Германија. За потсетување, Ѓоргиев изминатата сезона настапуваше во Јапонија за тимот на Осака. Што се однесува до новиот тим на...
Боксерот од Британија, Тајсон Фјури, успеа да го нокаутира германскиот борец Том Шварц, со што ја одбрани титулата во тешка категорија. Момчето родено во Манчестер, дуелот го заврши во втората рунда со нокаут кон противникот пред 9.000 луѓе во арената во Лас Вегас. „Беше тоа добар удар, дојдов овде да приредам...
Српската одбојкарка Јована Бракочевиќ Канциан се фотографираше потполна гола, а нејзините фотографии предизвикаа големо внимание. View this post on Instagram #nomakeup #analogphotography #model #volleyball #player #girl A post shared by jovana brakocevic canzian (@joca2) on May 16, 2019 at 9:27am PDT Една од најдобрите светски „коректорки“ соблече...
Новиот систем за државна помош и олеснување на спортот преку т.н. ваучери со душа го очекуваа сите спортски колективи. Истиот уште пред да биде воведн може слободно да кажеме беше осуден на „пропаст“. Уште пред да биде изгласан сите кренаа глас и кажаа дека критериумите се нелогични, а впрочем и...
  Македонскиот бодибилдер, Тоше Зафиров го оствари најдобриот резултат во кариерата откако го освои првото место на натпреварувањето „Будимпешта Про“. Особено впечатлив беше неговиот настап  кореграфијата со знамиња од „Комити“, а во позади одеше песната „Ој вардаре македонски“. NEMAM EDNOSTAVNO ZBOROVI MOJA PRVA GOLEMA PROFESIONALNA POBEDA ,MOE PRVO PROFESIONALNO ZLATO .OVAA...
Атрактивната натпреварувачка во УФЦ шампионатот, Џесика Андраде од Бразил, победата над Роуза НАмајунас ја прослави на необичен начин откако се се соблече гола, а на себе го имаше само победничкиот и појас Спооред странските медиуми, Андраде на ваков потег се решила поради Пејџ Ван Зант. Имено Американката пред извесно време...
Селекторот на македонската одбојкарска репрезентација Никола Матијашевиќ го објави списокот за престојниот дебитантски настап на Европското првенство. Нашата репрезентација за првпат ќе учествува на континенталниот собир кој ќе се одржи во септември годинава, а селекторот се одлучи со проверени сили да излезе на мегдан против најдобрите европски селекции. На списокот се...
Од официјалната „Фејсбук“ страна на боречкиот клуб Вардар во текот на изминатиот ден беше споделен линк од мошне необичен оглас. Имено на страна на која што се нудат производи за продажба, се појави необичен „огласи“. На истиот може да се види дека се бара брендирана клупска кола на БК Вардар. Станува...
Екипата на Џио Струмица и во вториот финален меч успеа да слави над Шутова со максимални 3-0 со што дојде до нова, седма титула шампион на Македонија. Воедно тимот од Струмица трета година по ред освојува и двојна круна. Од клубот по кревање на новиот трофеј меѓу другото порачаа: „Можеби една...