Eкипата на Тотенхем зад себе има многу добра сезона. Тотенхем во Премиер лигата завршија на четвротот место, но во Лигата на Шампионите успеаа да дојдат до финалето, каде што беа поразени од Ливерпул (2:0). Тренерот на лондонскиот тим, Маурисио Покетино во текот на сезоната имаше доста проблеми со повредените фудбалери...
Герет Бејл не е во плановите на Зидан за следната сезона. Велшанецот е отпишан од страна на тренерот на Реал Мадрид и на сите начини управата на Реал сака да се ослободи од Велшанецот. Меѓутоа, тој нема во план лесно да си замине од Мадрид. Силно сака да остане во...
Уште од вчера медиумите во Италија на големо пишуваат дека Јувентус и Челзи постигнале договор за Сари да ги напушти „сините“ и да седне на клупатана клупата на клубот од Торино. Новинарите на „Скај Спорт“ го фотографираа агентот на Сари, Фали Рамадани во друштво на директорот на Јувентус Фабио Партичи. Зошто...
Фудбалерот на Ајакс Давид Нерес како и повеќе негови соиграчи со своите настапи оваа сезона го привлече вниманието на голем број европски клубови. Овој 22 годишен Бразилец одигра вкупно 50 натпревари во дресот на Ајакс, запиша 15 асистенции и постигна 12 голови. Тоа беше доволно интерес за неговите услуги да покажат...
На Светското првенство за жени во натпреварот помеѓу Холандија и Камерун видовме еден несмасен потег кој можеше да заврши со сериозна повреда. Во 37-та минута од оваа средба фудбалерката на Камерун Нго Мбелек при обид да ја избие топката високо ја крена ногата и ја удри во раката противничката. Фудбалерката...
Кристиано Роналдо ја сумираше својата прва сезона во Италија наведувајќи ги сите рекорди кои ги сруши оваа година. Роналдо со Јувентус ја освои титулата шампион во Серија А, а тој беше прогласен за најдобар играч во сезоната која постигна 21 гол. Со репрезентацијата на Португалија ја освои Лигата на Нации....
Масимилијано Алегри после сезоната во која не успеа да направи нешто повеќе во Лигата на шампионите, иако ја освои Серија А си замина од Јувентус. Алегри како што самиот потврди во сезоната која следи доколку нешто не се промени нема да води клуб и повеќе ќе се посвети на приватниот...
Често пати сме сведоци на чудни фотографии од на играчи кои изгледаат многу постаро за своите години. На оваа тема најпознат можеби е Минала од кој беше дел од младинците на Лацио во еден период, се појавуваа и слики од атлетичари…Во главно тоа беа играчи од африканските земји. Сега на социјалните...
Овогодинешното издание на континенталното првенство на Јужна Америка беше отворено во ноќта помеѓу петок и сабота со натпревар помеѓу домаќинот Бразил и репрезентацијата на Боливија. Бразил ја реши Боливија со (3:0), а сега љубителите на фудбалот се спремаат за продолжување на возбудувањата, што секогаш може да се очекуваат од јужноамериканскиот...
Неодамна заврши фудбалската сезона во најсилните лиги во Европа, а после репрезентативните обврски играчите се упатија на одмор каде што ќе ги полнат батериите за почетокот на сезоната. Фудбалските ѕвезди на друштвените мрежи објавуваат фотографии од летните одмори. Еве како дел од нив ги минуваат слободните денови: Килијан Мбапе присуствуваше на...