Српскиот репрезентативец Милош Теодосиќ за кој до пред извесен период се пишуваше дека сензационално ќе ја засили Црвена Звезда, сепак тоа не се оствари. Сега може да се каже дека Милош Теодосиќ и официјално е иг рач на кошаркарскиот клуб Виртус од Болоња, тим кој го предводи Саша Ѓорѓевиќ. Во редот...
Оклахома и Хјустон направија трејд по кој Расел Вестбрук е испратен во Тандер во замена за Крис Пол и пикови во првата рунда од драфтот во 2024 и 2026 година. Интерес за 30-годишниот плејмејкер покажа и Мајами Хит, но понудата од оваа франшиза не им се допаднала на челниците...
18 годишниот српски кошаркар Ален Смагалиќ ќе биде нов член на Голден Стејт Вориорс. Овој кошаркар беше избран како 39 пик на драфтот од страна на Њу Орлеанс, но „воините“ го откупија неговиот договор и го донесоа во своите редови. Тој за една сезона во Голден Стејт ќе добие скоро 1...
Голден Стејт загуби уште еден важен член од шампионската генерација. По заминувањето на Кевин Дурент и Андреа Игудала, сега Вориорс ги напушти и Шон Ливингстон. Трикратниот шампион и универзалец кој во Оукленд го достигна врвот на НБА кариерата, по една од најтешките повреди во историјата на лигата (кинење на предни...
Најдобриот играч на Торонто, Каваи Ленард кариерата ќе ја продолжи во редовите на ЛА Клиперс, пренесува новинарот на ЕСПН, Адриен Војнаровски. Најбараниот слободен агент прекрши во себе и одлучи да не ги прифаќа другите понуди, меѓу кои и на неговата актуелна екипа со која неодамна освои ЛШ прстен, туку да...
Женската јуниорска кошаркарска репрезентација вечерва беше високо поразена во Скопје на ЕП во Б дивизијата од селекцијата на Романија со резултат 44:59. Романија евидентно беше поквалитетна и резултатот сведочи за поразот, веќе на полувремето Романија имаше предност од 27:35. Во вториот дел не се промени ништо подрастично, напротив, Романија ја зголеми...
Македонскиот кошаркар Војдан Стојановски, по една сезона во германското првенство, ја напушти екипата на Олденбург. За ова информираше германскиот клуб, и веќе ангажирале негова замена, станува збор за Кевин Меклејн, кој веднаш ќе го пополни отсуството на Војдан. Но сега останува неизвесно каде ќе игра Стојановски идната сезона. Во опција за...
Кошаркарскиот колектив АВ Охрид, по назначувањето на Марјан Илиевски за нов тренер на клубот, а првиот нов член на охридската екипа ќе биде добриот познаник на Илиевски од Блокотехна, Данило Мијатовиќ. 36 годишниот кошаркар ќе биде сигурно еден од столбовите на екипата, гледајки по неговото резиме, тој и Илиевски одлично...
Раководството на Кошаркарската федерација на Северна Македонија денеска ја информираше јавноста за остварување на една од целите предвидени во програмата на Претседателот Перо Антиќ. Кошарката доби свој дом – спортска сала во нашата престолнина Скопје на која ќе биде траен концесионер. Големата сала на „Кале“ ќе биде новиот дом на...
Претседателот на КФСМ Перо Антиќ, заедно со останатото раководство, не го криеја своето задоволство откако денеска и официјално ја добија на располагање големата сала од СРЦ „Кале“ кој ќе биде нов дом на македонската кошарка. „Рековме дека нашата цел ќе биде развој на младинската кошарка. Тоа го ветивме и тоа...