Еден од најбизарните поени оваа сезона беше виден на Челинџ турнир во Казахстан, во конкуренција на двојки. Ситуацијата се случи на мечот од осминафиналето во дубл конкуренција, во која Џазири и Мансури играа против Кинг и Рис. Туниските тенисери беа соочени со две брејк шанси, а по лошиот ритерн на Кинг,...
Поучени од она што се случува последните неколку сезони, а кулминираше преку изјавите на засегнатите актери на овој турнир, ситуацијата со дождот на Ролан Гарос од идната сезона ќе се менува. Организаторот на овој престижен Гренд слем турнир најави дека ќе има одредени промени и дека тие ќе бидат фокусирани...
Новак Ѓоковиќ ќе го победеше Доминиик Тим во полуфиналето од Ролан Гарос, доколку условите беа регуларни за игра во Париз, ова го тврди Матс Виланде. Поранешниот шведски тенисер и сегашен коментатор на Еуроспорт, се согласува со констатацијата дека Ѓоковиќ сигурно ќе дојдеше до ново Грен слем финале, доколку условите за...
Рафаел Надал го врати приматот и годинава на апсолутен владетел во Париз на турнирот Ролан Гарос, каде освои 12. титула од 2005 година наваму. Шпанецот во целата своја кариера, овде има само два порази, што најдобро ја отсликува неговата доминација на француската земја. Надал на патот кон титулата, во полуфиналето мораше...
Рафа Надал вчера триумфираше по 12. пат на турнирот во Париз, Ролан Гарос. Ниту еден од активните тенисери, нема толку многу триумфи на било кој друг турнир, шпанскиот тенисер е уникатен и ја потврди својата доминација овде. Но интересно е тоа што Надал со освојувањето на овој трофеј (18-ти), дојде на...
Еден од најдобрите тенисери на денешницата, Шпанецот Рафаел Надал ја одбрани титулата на Ролан Гарос откако во финалето го совлада Доминик Тием од Австрија со 3-1 во сетови (6-3, 5-7, 6-1, 6-1). За Надал ова беше рекордна 12. титула на Ролан Гарос, а воедно стана првиот тенисер во историјата...
Новак Ѓоковиќ му честиташе на својот ривал Доминиик Тим по вчерашната епска пресметка во која првиот светски рекет беше елиминиран, но сепак го нападна организаторот на Ролан Гарос. Новак Ѓоковиќ иако нешто поголем фаворит од Тим на овој турнир во Париз, сепак не беше на посакуваното ниво и австрискиот тенисер...
Рафаел Надал во секој случај ќе биде фаворит на утрешното финале од Ролан Гарос против Доминик Тим. Тоа би била 18. Гренд слем титула за него во кариерата со што ќе се доближи на само две до Роџер Федерер. Но, кога станува збор за АТП листата, тука Новак Ѓоковиќ е...
Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е во тешка ситуација во полуфиналето од Ролан Гарос, против Доминик Тим, но во текот на мечот имаше неколку проблеми и со главниот судија. На пример, како онаа ситуација кога тој го опомена за надминување на времето за сервис. Образложението на судијата беше дека секој...
Во моментов се доигрува второто полуфинале на Ролан Гарос помеѓу Доминиик Тим и Новак Ѓоковиќ. Вчера при резултат 1:1 во сетови и водство на Тим со 3:1 во третиот сет, мечот беше прекинат поради дожд и ветер, а денеска продолжува. Пред некоја минута Тим поведе со 2:1 во сетови, а Надал...