Maж од Колумбија e уапсен на меѓународниот аеродром во Барселона, откако во неговата голема перика која ја носел на глава, бил пронајден половина килограм кокаин, соопшти денеска шпанската полиција. Откако слетал со авионот од Богота, овој Колумбиец го привлекол вниманието на полицијата затоа што бил нервозен, а под шеширот неговата...
Најмалку 78 Непалци го загубиле животот во монсунските дождови и поплави, додека во сојузната индиска држава Асам најмалку 19 лица погинале, а повеќе од четири милиони имаат потреба од итна помош. Американските медиуми јавуваат дека повеќе од 40.000 непалски војници и полицајци им доставуваат храна, шатори и лекови на илјадниците...
Осум рудари загинаа по експлозија во рудник за јаглен во југозападниот дел на Пакистан, објави денеска официјален претставник на рудникот, јави ДПА. Инцидентот се случил доцна во неделата, на околу 60 километри од главниот град на провинцијата Балочистан, Квета, кога експлозијата заробила 10 рудари на повеќе од 4.000 метри под...
Се урна станбена зграда во Мумбај. Оваа е четврта зграда која се руши во најголемиот трговски центра во Индија. Според информациите кои ги пренесоа медиумите од регионот најмалку четири лица го загубиле животот...
Се урна станбена зграда во Мумбај. Оваа е четврта зграда која се руши во најголемиот трговски центра во Индија. Според информациите кои ги пренесоа медиумите од регионот најмалку четири лица го загубиле животот...
САД распоредија околу 150 нуклеарни бомби во Европа. Оружјето се чува во пет земји – Белгија, Германија, Италија, Холандија и Турција, се наведува во извештај на НАТО. Според извештајот, бомбите се гравитациски (Б61) и се предвидува да се користат од авионите со двојна намена, како што се Ф-16. Бомбите Б61...
Кандидатката за претседателка на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лајен, утрово пред Европскиот Парламент ги презентираше темите кои ќе и бидат политички приоритети за време на нејзиниот мандат доколку ја добие довербата на пратениците. Проширувањето на ЕУ не беше споменато ниту еднаш. Германката од редовите на партијата на Ангела Меркел,...
Епидемијата на свински грип, вирусот Х1Н1, се прошири на поголем дел од Мјанмар, а досега починале 53 заразени лица, соопшти Министерството за здравство на таа земја. Епидемијата на свински грип во Мјанмар се појави минатиот месец, а првиот смртен случај е забележан на 19 јуни во Јангон.
Основачот на организацијата Викиликс, Џулијан Асанж нема да биде предаден на земја во која се применува смртната казна, изјави заменик-министерот за надворешни работи на Велика Британија, Алан Данкан на прес-конференција по средбата со еквадорскиот министер за надворешни работи Хозе Валенсија, во Кито. Данкан додаде дека Велика Британија и Еквадор се...
Во операцијата „Уникат” во областа на Бања Лука, полицијата на Република Српска откри голема лабораторија за производство на марихуана и уапси четири лица. Тоа е вештачка лабораторија за производство на сканск во која, според проценкте, е пронајден околу еден тон дрога, извести РТРС. Акцијата ја спроведоа полициските службеници од Дирекцијата за...